Kontakty między naukowcami i przedsiębiorcami będą łatwiejsze dzięki portalowi społecznościowemu Inventorum. Serwis działa analogicznie do Facebooka, a stworzyli go eksperci z Ośrodka Przetwarzania Informacji – PIB (OPI PIB), instytucji posiadającej największą bazę danych o polskiej nauce.

budownictwomedyczne.plInventorum (www.inventorum.opi.org.pl) to portal społecznościowy dla naukowców i przedsiębiorców. Każda zarejestrowana w portalu osoba – naukowiec czy przedsiębiorca – będzie otrzymywał powiadomienia o nowościach z obszaru swoich zainteresowań i rekomendacje kontaktu z innymi użytkownikami. O uruchomieniu portalu poinformowali przedstawiciele OPI-PIB w przesłanym PAP komunikacie.

Dzięki nowemu portalowi społecznościowemu naukowcy dostaną nowe narzędzie kontaktu z przedsiębiorcami i firmami, które potencjalnie mogłyby być zainteresowane wynikami badań naukowych.

- Inventorum to inaczej program internetowy, który za sprawą tzw. inteligentnych algorytmów dostosuje się do użytkownika. W trakcie korzystania system uczy się zachowań i preferencji użytkownika, aby trafnie dobierać dla niego partnerów do współpracy i ułatwić ich wyszukiwanie – wyjaśnia kierownik projektu Inventorum i kierownik Laboratorium Inteligentnych Systemów Informatycznych OPI PIB, dr Jarosław Protasiewicz.

Jak wyjaśnia, system pomoże ocenić naukowcom planującym pracę badawczą, czy ich projekt jest tym, na co czeka rynek.

- Dzięki Inventorum naukowiec znajdzie też sponsora, partnera do grantu lub współpracownika do projektu. Kalendarz konferencji pokaże mu najciekawsze wybrane pod jego kątem wydarzenia, na których będzie mógł nawiązać ciekawe kontakty – mówi o funkcjach portalu koordynator projektu z OPI PBI.

Prof. Dorota Dobija z Akademii Leona Koźmińskiego (ALK jest partnerem Inventorum) przyznaje:

- To praktyczne narzędzie dla firm, dla których współpraca z nauką ma znaczenie strategiczne. To jedno miejsce w internecie, gdzie dotrą bezpośrednio do wszystkich potencjalnych partnerów naukowych z Polski – wyjaśnia.

OPI-PIB od 25 lat gromadzi informacje o instytucjach naukowych, uczonych i ich działaniach. Udostępniane są one w portalu www.Nauka-polska.pl. Instytut tworzy też bazę POL-on – źródło wiedzy o wszystkich polskich jednostkach naukowych, w tym o uczelniach. To właśnie na podstawie tych danych powstał i działa nowy portal społecznościowy.

- Liczymy na to, że Inventorum pomoże naukowcom w komercjalizacji wyników badań i przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności polskich firm – mówi dr Olaf Gajl, dyrektor OPI PIB.

Prace nad Inventorum trwały 21 miesięcy. Równolegle do prac zespołu programistów i badaczy OPI PIB, przeprowadzono badania potrzeb i doświadczeń osób, które zajmują się innowacjami w przedsiębiorstwach.

PAP - Nauka w Polsce

Patronaty medialne