Przykładanie mniejszej wagi do ceny w przetargach oraz ułatwienie dostępu do nich małym firmom i tym zatrudniającym na etat – to główne założenia rządowego projektu nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych.

budownictwomedyczne.plNowelizacja zakłada ograniczenie kierowania się przy rozstrzyganiu przetargów kryterium cenowym.

- Ścisłe trzymanie się najniższej ceny jako jedynego czynnika nie jest dobre. Oczywiście cena powinna pozostać ważnym elementem decyzyjnym, ale w wielu przypadkach należy stosować też kryteria jakościowe – stwierdza w rozmowie z serwisem infoWire.pl Paweł Woźniak ze Związku Pracodawców Stratera Med. W projekcie wymieniono dodatkowo kryteria społeczne, środowiskowe i innowacyjne.

Do istniejących już trybów udzielania zamówień publicznych zostanie dodany nowy – partnerstwo innowacyjne. Ponadto podmiot zamawiający będzie mógł zlecić określone zadania spółce córce, gdy jej działalność w 90% koncentruje się na powierzanych zadaniach.

Niepokój budzi szybkość podejmowanych zmian. Niestety nasze regulacje muszą zostać dostosowane do prawa unijnego i przyjęte do 18 kwietnia 2016 r., inaczej Polsce grozi wstrzymanie środków unijnych.

- Zbyt duża liczba przepisów nie jest dobra. Najważniejsze jest ich egzekwowanie, a nie tworzenie kolejnych – zaznacza rozmówca.

Źródło: inforwire.pl

Patronaty medialne